§ 1
1. Każdemu przysługuje prawo dostępu do informacji publicznej. Od osoby wykonującej prawo do informacji publicznej nie wolno żądać wykazania interesu prawnego lub faktycznego.
2. Prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienia do:
-
uzyskania informacji publicznej, w tym uzyskania informacji przetworzonej w takim zakresie, w jakim jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego,
-
wglądu do dokumentów urzędowych,
-
dostępu do posiedzeń kolegialnych organów.
§ 2
Udostępnianie informacji publicznej następuje poprzez:
-
Udostępnianie w formie ustnej lub pisemnej bez pisemnego wniosku.
-
Udostępnianie na pisemny wniosek w sposób i w formie wskazanej we wniosku.
-
Bezpośredni wgląd do dokumentów. Przeglądanie dokumentów i sporządzanie z nich notatek, kserokopii odbywa się w godzinach pracy Powiatowego Zespołu Szkół Nr 3 w Kościerzynie w obecności pracownika.
-
Zamieszczanie informacji w miejscu ogólnodostępnym na szkolnej tablicy ogłoszeń.
-
Udostępnianie w Biuletynie Informacji Publicznej.
§ 3
1. Prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych.
2. Nie udostępnia się w szczególności:
a) dokumentów, w których udostępnienie mogłoby naruszyć przepisy ustawy o ochronie informacji niejawnych,
b) dokumentów, których udostępnienie mogłoby naruszyć przepisy ustawy o ochronie danych osobowych,
c) dokumentów zawierających dane jednostkowe w rozumieniu ustawy o statystyce publicznej,
d) dokumentów w trakcie opracowywania, jeżeli ich przedwczesne udostępnienie mogłoby spowodować naruszenie interesu szkoły lub praw innych osób,
e) dokumentów stanowiących tajemnicę handlową wykonawcy ubiegającego się o udzielenie zamówienia, o ile sobie to zastrzegł w ofercie.
§ 4
-
W przypadku wyłączenia jawności informacji publicznej:
-
Podaje się zakres wyłączenia,
-
Podstawę prawną wyłączenia,
-
Wskazuje się organ lub osobę, które dokonały wyłączenia.
-
W przypadku, gdy informacja publiczna podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnice przedsiębiorcy podaje się podmiot, w interesie, którego dokonano wyłączenia jawności.
§ 5
-
Osobą upoważnioną do udostępnienia dokumentów zawierających informacje publiczne jest dyrektor szkoły.
-
Do udzielenia informacji publicznej w formie odpowiedzi ustnej zobowiązany jest każdy pracownik szkoły zgodnie ze swoimi kompetencjami.
-
W sytuacji kiedy wnioskodawca ustnie zwraca się o udostępnienie informacji publicznej pracownik wytwarzający informacje dokonuje oceny czy informacja, o której udostepnienie wnioskuje zainteresowany jest informacją publiczną w oparciu o ustawę o dostępnie do informacji publicznej. Jeżeli nie ma żadnych wątpliwości co do charakteru informacji udziela informacji ustnej, a jeżeli ma wątpliwości co do charakteru informacji, konsultuje to z dyrektorem.
§ 6
-
Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej, jest udostępniana na wniosek, z zastrzeżeniem pkt.4.
-
Wskazanie wnioskodawcy strony BIP, jako źródła informacji stanowi prawidłowe załatwienie wniosku, w przypadku, gdy informacje tam zawarte odnoszą się wprost i konkretnie do meritum żądania oraz bezpośrednio zawierają dane istotne z punktu widzenia pytającego, a ich uzyskanie nie wymaga przedsięwzięcia dodatkowych czynności.
-
W celu ułatwienia dostępu do informacji publicznej ustala się wzór wniosku o udostępnienie informacji publicznej, stanowiącego załącznik do niniejszej procedury.
-
Informacja publiczna, która może być niezwłocznie udostępniona, jest przekazywana w formie ustnej lub pisemnie bez konieczności złożenia pisemnego wniosku.
-
Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od złożenia wniosku.
-
Jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, wnioskodawca zostaje powiadomiony w tym terminie o powodach opóźnienia oraz nowym terminie, w jakim zostanie ona udostępniona, nie dłuższym jednak niż dwa miesiące od dnia złożenia wniosku.
-
Dostęp do informacji publicznej jest bezpłatny z zastrzeżeniem pkt. 8.
-
Jeżeli w wyniku udostępnienia informacji publicznej na wniosek, Jednostka ma ponieść dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, pobiera się od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom. O wysokości opłaty oraz sposobie zapłaty informuje się Wnioskodawcę.
§ 7
-
Wnioski o udostępnienie informacji publicznej mogą być wnoszone pisemnie, za pomocą faksu lub pocztą elektroniczną.
-
Wnioski nie zawierające imienia i nazwiska lub nazwy instytucji oraz adresu wnioskodawcy, jeżeli nie ma możliwości ustalenia tych danych, pozostawia się bez rozpoznania.
-
Wpływające wnioski rejestruje się w sekretariacie szkoły i przekazuje dyrektorowi szkoły.
-
Dyrektor dokonuje oceny złożonego wniosku, czy rodzaj żądanej informacji jest informacją publiczną, jeżeli tak, realizuje obowiązek udzielenia informacji publicznej lub wskazuje osobę odpowiedzialną za przygotowanie informacji na piśmie, poprzez stosowną dekretację na wniosku. Na odwrocie wniosku umieszcza się informacje dotyczącą jego realizacji:
-
imię i nazwisko osoby wytwarzającej informacje lub odpowiadającej za jej treść,
-
imię i nazwisko osoby udostepniającej informację
-
datę udostepnienia informacji.
Pracownik wskazany przez dyrektora przygotowuje informację niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku.
-
Jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w tym terminie powiadamia się wnioskodawcę o powodach opóźnienia oraz o terminie w jakim informacje zostaną udostępnione nie dłuższe jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.
-
Informacje są udostępniane do przeglądania w szkole wyłącznie w godzinach pracy jednostki w obecności wyznaczonego przez dyrektora pracownika.
-
W przypadku wniosku o udostepnienie informacji przetworzonej każdorazowo należy rozważyć czy wnioskodawca właściwie wykazał, że uzyskanie informacji jest szczególnie istotne dla interesu publicznego.
§ 8
-
Jeżeli informacja publiczna nie będzie mogła być udostępniona w sposób lub w formie określonych we wniosku dyrektor powiadomi pisemnie wnioskodawcę o przyczynach braku możliwości udostepnienia informacji zgodnie z wnioskiem i wskaże w jaki sposób lub w jakiej formie informacja może być udostępniona niezwłocznie.
-
Jeżeli w terminie 14 dni od powiadomienia wnioskodawca nie złoży wniosku o udostepnienie informacji w sposób lub w formie wskazanych w powiadomieniu, postępowanie o udostępnienie informacji będzie umorzone.
-
Odmowa udostępnienia informacji publicznej oraz umorzenie postępowania następuje w drodze decyzji wydanej przez dyrektora, zgodnie z przepisami Kodeksu Postępowania Administracyjnego.
§ 9
-
W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem oraz podczas jego interpretacji należy kierować się postanowieniami Ustawy o dostępnie d informacji publicznej.
§ 10
-
Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 października 2017 r.